Nekropola stećaka Dilić

Fort-Net

Bilizi, kamici, stećci ili mramorovi, srednjovjekovni su kameni nadgrobni spomenici, koji se pojavljuju u 13. stoljeću, s vrhuncem uporabe i razvoja u 14. i 15. st. Prema dosadašnjim istraživanjima poznato je oko sedamdeset tisuća biliga, od čega u Hercegovini i Bosni 86 posto, a ostatak u Hrvatskoj, Crnoj Gori i u Srbiji. Najbrojnija grobišta biliga nalaze se na području Hercegovine. Najveću pozornost izazivaju ukrasi i simboli na bilizima, koji su poznati na šest tisuća primjeraka. Motivi se mogu svrstati u više kategorija: bordure, astralni motivi, križevi, oružje, životinje, ljudske figure i scene (kolo, lov, turniri). U tipične hercegovačke motive spada povijena lozica s trolistom, arkade s polukružnim ili šiljatim lukovima, štitovi s mačem, kolo i lov na jelena. Izbor motiva odraz je vjerske kršćanske ikonografije. Ptice, jeleni, konji i kola mogu simbolizirati selidbu pokojnikove duše. Tijela su pokapana u ispruženu položaju, s glavom prema zapadu i nogama prema istoku. Natpisi na bilizima, njih oko četiristo, kriju mnoge tajne drevnih klesara i pisara. Nijedan natpis nema formulaciju koja bi se mogle odnositi na heretično učenje. Na Diliću se nalazi 35 biliga. Dio je ugrađen u obližnju cestu 1931., a 11 primjeraka nalazi se u suhozidu pored ceste. Ukrašeno je njih 17, zacijelo imućnijih pokojnika. Od 2016. g. ovo je jedan od dvadeset dva lokaliteta iz BiH sa stećcima na UNESCO–voj Listi svjetske baštine.

LOKACIJA
TEMATSKA STAZA
Preuzmi aplikaciju
Poboljšanje kvalitete i raznolikosti turističke ponude koja se temelji na prirodnoj i kulturnoj baštini na graničnim ruralnim područjima Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Ova web stranica dio je projekta FORT-NET „Od srednjovjekovnih utvrda u Hercegovini do austrougarskih utvrda u Crnoj Gori“ financiranog uz pomoć Europske unije. Sadržaj ove web stranice je isključiva odgovornost projektnih partnera i nužno ne predstavlja stanovišta Europske unije.
Partneri projekta