Ranokršćanska bazilika u Mokrom

Fort-Net

Ranokršćanska bazilika u Mokrom pripada bosansko-hercegovačkom tipu sa složenim tlocrtom, u čijem središtu se nalazi naos unutar kojeg se okuplja puk, narteks – natkriveni ulaz na zapadu, i na istoku polukružna apsida unutar koje se smješta prezbiterij tj. prostor za svećenika. Bočne prostorije služile su u svrhu pripreme liturgijskog slavlja (Katakumenej) ili održavanja obreda krštenja (baptisterij sa piscinom). Arheološka istraživanja organizirana su u dvije kampanje, i to prva sustavna 1952. godine (D. Sergejevski), odnosno druga revizijska istraživanja 1997.-98. godine pod vodstvom T. Anđelića i A. Zelenike. Među pokretnim arheološki materijalom, izdvaja se dio crkvenog namještaja sa tipičnim vegetabilnim reljefnim motivima koje datiramo u razdoblje od 6.-7. st.

Tragovi života iz kasnijih razdoblja nisu evidentirani, tj. Lokalitet se nakon 7. st. napušta i postupno razgrađuje u svrhu izgradnje recentnijih objekata.

TEMATSKA STAZA
Preuzmi aplikaciju
Poboljšanje kvalitete i raznolikosti turističke ponude koja se temelji na prirodnoj i kulturnoj baštini na graničnim ruralnim područjima Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Ova web stranica dio je projekta FORT-NET „Od srednjovjekovnih utvrda u Hercegovini do austrougarskih utvrda u Crnoj Gori“ financiranog uz pomoć Europske unije. Sadržaj ove web stranice je isključiva odgovornost projektnih partnera i nužno ne predstavlja stanovišta Europske unije.
Partneri projekta